LOL Mid Nasıl Oynanır, Meta Heroları Nedir 10.3 ? | ALPGAMER

LOL Mid Nasıl Oynanır, Meta Heroları Nedir 10.3 ?

LOL Mid nasıl oynanır rehberinde öğreneceklerinizle beraber, Mid koridorunu rahatlıkla domine edebilir hale geleceksiniz.

Oyunu ne kadar iyi oynarsanız oynayın bir karaktere ne kadar hakim olursanız olun önemli olan koridorunuzu doğru oynamaktır.

Bu rehberde sizlere meta şampiyonlarından ve bu şampiyonların nasıl kullanılması gerektiği öğreneceksiniz.

LOL Mid Meta Heroları

lol mid meta heroları

Defansif Eşyalar Oluşturmakla Başla

Bir çok oyuncunun yaptığı hatalardan birisi ileride ya da geride kaldıklarında eşya oluşturmaya odaklanmayı bırakıyorlar. Duruma göre item almak yerine kafalarına koydukları eşyayı bir an önce bitirmeye çalışıyorlar. Bu yapılacak en büyük hata.

Yapmanız gereken şey savunma eşyası almak. Çünkü savunma eşyası aldığınız zaman daha güvenli bir şekilde oynayabileceksiniz ve yaptığınız ufak bir hata çok büyük bir etkiye neden olmayacak. Takım savaşlarında daha uzun süre yaşayarak daha çok hasar verebileceksiniz.

Buna ek olarak savunma eşyaları hayatta kalmanızı daha uzun süre sağlayarak hem daha fazla tecrübe puanı hem de daha fazla altın kazanmanızı sağlayacak.

Bir çok Mid oyuncusu karşılarında ki rakiplerin durumuna göre ilk savunma eşyasını alır. Örneğim karşınızda Zed veya Talon varsa ilk eşya olarak Zhonya’nın Kum saatini tamamlayarak hayatta kalma sürenizi arttırabilirsiniz.

LOL Mid Nasıl Oynanır, Meta Heroları Nedir 10.3 ?

Zhonya fazladan zırh ve 2 sn boyunca verdiği ölümsüzlük özelliği ile oyunda kalma sürenizi bir hayli arttıracak. Zed gibi bir şampiyonun ulti yeteneğini direk olarak karşı savunma sağlar.

Alternatif olarak, eğer Ahri ya da Zoe gibi bir AP şampiyonuna karşıysanız, Banshee’deki Veil’i almaktan faydalanabilirsiniz.

LOL Mid Nasıl Oynanır, Meta Heroları Nedir 10.3 ?

Banshee bir büyü kalkanı sağladığı için dürtme yeteneklerine karşı biraz daha fazla koruma sağlayacak. Buna ek olarak rakip takımınızda Blitzcrank ve ya Sejuani gibi karakterler varsa bu eşya sizi onların yeteneklerinden korur.

Orta şeritte savunma eşyalara satın alanlar sadece büyücüler değil. Talon ve Zed gibi suikastçi ve AD şampiyonları da savunma malzemesi alabilir. Syndra gibi çok fazla patlamaya sahip AP şampiyonuna karşı koştuklarında, sihiriçen kullanmaktan faydalanacaklardı.

LOL Mid Nasıl Oynanır, Meta Heroları Nedir 10.3 ?

Sihiriçen, düşmanın sizi direk öldürmesini engelleyebilecek küçük bir kalkan sağlayacaktır. Bu sadece sihir hasarına karşı çalışır, bu yüzden bir AD şampiyonuna karşı bir AD şampiyonuysanız, bu eşyayı almayın.

Rakiple Takastan Kaçının

Eğer gerideyseniz, yapacağınız savaşları seçen taraf siz olmuyorsunuz. Rakibiniz sizin üzerinde büyük bir baskısı var ve bu baskıyı kullanarak sizi savaşa çekiyor. Sizin yapmanız gereken ise her defasında geri adım atmak çünkü güçlenmiş bir Mid karakteri karşısındakine tek atma potansiyeline sahip.

Eğer karşınızda bir patlayıcı şampiyon varsa, Rakibiniz muhtemelen koridorunun ön tarafında oynayarak sizi kule altına sokacaktır. Bu durumda yapmanız gereken tek şey minyon kesmeye odaklanmak ve takımınızdan yardım istemek.

Mümkün olduğunca zeki oynayın rakibinizle asla 1’e 1 takaslara girmeyin. Eğer rakibiniz agresif oynamaya başladıysa emin olun yalnız değildir. Bu sefer siz güvenli oynayın ve rakibinizin zaman kaybetmesine yol açın.

Düşmanı dürtmekten korkma ara sıra vurarak pasif bir oyuncu olmadığını göster. Ama asla takasa girme.

Haritanı Totemle

Geride olduğunuz zaman, Siz minyonlarla ilgilenirken rakibiniz farklı koridorlara giderek skor almaya çalışabilir. Bu durumda takım arkadaşlarınızı zamanında uyarmanız gerekir.

Totem almaktan çekinmeyin 75 altın vererek hem kendinizi hem de takım arkadaşlarınızın ölümünü engelleyebilirsiniz.

Eğer harita da rakibinizin yöneldiği bölgeye görürseniz takım arkadaşlarınıza ping atın ve uyarın.

Altta ki resimde göreceğiniz gibi totemlemeniz gereken yerler buralardır.

LOL Mid Nasıl Oynanır, Meta Heroları Nedir 10.3 ?

Bu totemler sadece rakip mid oyuncusunun yerini öğrenmek için değil ek olarak rakip orman oyuncusunun yerini de öğrenebilirsiniz. Rakip takım oyuncuların yerlerini gördüğünüz sürece baskın yeme olasılığınız bir o kadar düşer bu da sizin güvenli bir şekil seviye atlayıp para kazanmanızı sağlar.

NOT: Trinket denilen eşya bedava onu kullanın !!!! 75 altın sizin hayatınızı kurtarır !!!! Kırmızı totem alın !!!!

Farm Yapmayı Öğrenin

Oyunda eşya alabilmeniz için kazanabildiğiniz kadar altın kazanmak gerekir. Altın kazanabilmeniz en güvenli yolu minyon kesmektir. Minyon keserken sakin ve dikkatli olmalısınız. Minyonlara her zaman son vuruş yapın belli durumlar dışında asla koridorunuzu hızlı bir şekilde kesmeyin.

Bazı durumlara göre kendi ormanın ve ya rakip ormanın canavarlarını kesmelisiniz. Bu durumlara aşağıda örneklerle anlatacağım.

Farm Yaparken Nasıl Oynamalıyım ?

 • Sizin Ormancının Konumu
  • Eğer ormancınız kargalardan ve ya kurtlardan uzaksa bunları alabilirsiniz.
 • Rakibinizin Ormancısının Konumu
  • Eğer rakibinizin nerede olduğunu bilmiyorsanız kesinlikle karşı ormana girmeyin.
  • Eğer rakibinizin yerini biliyorsanız, ona göre karşı takımın kargalarını çalabilirsiniz.
 • Mana ve Yeteneklerini Doğru Kullanma
  • Farm yaparken öğrenmeniz gereken şey minyonları olabildiğince normal saldırılar ile kesmek. Mananızı her zaman yetenek kullanabilecek şekilde bırakın. Eğer rakibiniz sizin mananızın olmadığını görürse size direk saldırabilir.

Eğer rakibinize gücünüz yetmiyorsa ve rakibiniz sürekli olarak farklı koridorlara gidiyorsa yapmanız gereken bir kaç şey var. Zaman oyunda ki en önemli etkendir ve böyle durumlara çok hızlı tepkiler vermelisin. Örneğin; rakibinizin koridordan çıktığını fark ettiğiniz an takım arkadaşlarınızı pingleyin ve rakibin ortadan kaybolduğunu söyleyin. Böylece takım arkadaşlarınız gelebilecek olası bir saldırıya karşı hazır durumda olabilirler ve reaksiyon gösterebilecek zamanı üretirler.

Eğer rakibiniz koridordan çıktıysa hızlıca tüm minyonları kesin. Direk olarak kulelere vurun ve rakip takımın koridora geri dönmesini sağlayın. Eğer rakibiniz geriye dönmezse kuleyi alın ve mid görüşünüzü arttırın.

Kulelerden alacağınız ek altınlar ile rakibinizden daha fazla altına sahip olacak ve bir daha ki karşılaşmanıza daha güçlü eşyalar ile karşısına çıkacaksınız.

Minyonları itmeden önce rakibinizin gerçekten koridordan uzak olduğuna emin olun. Çünkü eğer hızlıca iterseniz ve rakibiniz sizin minyonları karşılarsa koridoru kendi lehine çevirebilir. Yani sizin farm almanızı engelleyebilir. Bunu anlamanın tek yolu ise tabi ki Totem kullanmak.

Eğer sizi yemlediğini düşünüyorsanız koridoru ittirmeyin ve rakibiniz zaman kaybetmesini sağlayın. Eğer gerçekten onu farklı koridorda gördüyseniz, hızlıca koridoru itin.

Koridoru Yönetmek

Rakibiniz koridorda olduğu sürece koridoru ittirmemelisiniz. Minyonları ittirmekten uzak durmalısınız çünkü rakibiniz eğer koridordaysa size all in yapabilir ve sihirbaz büyülerinizi elinizden alabilir flash, bariyer ya da arındır gibi. Rakibiniz bunu size yaparak sizin üstünüze büyük bir yük yükler. Rakip takımın orman oyuncusu için artık siz kolay hedefsiniz ve eskisinden daha dikkatli oynamak zorundasınız. Bu yüzden Flash, bariyer ve ya arındır büyülerini korumalısınız. Eğer rakip ormancı zekiyse size oyunu zehir edecektir.

Minyonları olabildiğince kendi tarafınızda tutmalısınız. Bu yol sayesinde kulenizin altında rahatça farm yapabilecekseniz. Eğer farm yapmayıda öğrendiyseniz muhtemelen rakibinizden daha fazla farm alabileceksiniz.

Şimdi öğrenmeniz gereken dondurma taktiğini sizlerle paylaşıyorum.

Her zaman koridorda ki minyon sayınız rakipten az olmalı. Yani eğer sizinli beraber 3 minyon varsa rakibinizde 4 olmalı.

Şimdi koridoru dondurmak için yapmanız gereken ilk şey rakibinizin minyonları ittirmesine izin verin. Daha sonra kulenizin vuramadığı yerde rakip minyonları durdurun ve minyonlarınız gelmesini bekleyin. Bu süreçten sonra sadece takip minyonlara son vuruş yapın ve bekleyin. Böylece ormancınızın size yardım etmesini kolaylaştırırsınız.

LOL Mid Nasıl Oynanır, Meta Heroları Nedir 10.3 ?
 • Adım 1 : Rakibiniz bırakın ittirsin. Rakipte 1-2 minyon fazla bırakın ve kesmeyin.
 • Adım 2 : Duruma göre minyonların önünde durarak kulenizin vuramayacağı konuma kadar gelmesini sağlayın. Bunu her zaman yapmayın çünkü rakibiniz all in yaparak sizi zor duruma sokabilir.
 • Adım 3 : Eğer istediğiniz konuma minyonları getirdiyseniz. SADECE normal saldırılar ile öldürün asla ve asla full canlı minyon kesmeyin. SADECE son vuruş yaparak minyonları öldürün ve rakibinizin minyonları kule altına ittirmesine izin vermeyin.

Tilt Olma !

Söylemesi kolay olmasına rağmen yapması bir hayli zor olan bir şeydir bu. Kötü bir başlangıç yapmış olabilirsin ama kötü devam ettirmene gerek yok. Oyunlar hızlı değişim ritmine sahiptir. Ne olacağı tam olarak kestirilmez bir an da her şey değişebilir. Bu yüzden oyunlar bitmeden oyun bitti demeyin. Şimdiye kadar yazılan her şeyi uygulayarak geriye düştüğünüz oyundan hızlıca öne geçebilirsiniz.

Aynı hatayı 2 defa yapmaktan sakının. Yaptığınız hatayı düşünmektense oyunun geri kalanını nasıl daha oynarım diye düşünmelisiniz. Gerideyseniz garip oyunlar yapmaya çalışmayın sadece size söylediğimi uygulayın. Güvenli oyna, haritayı kontrol et, ölme, takımına uy !!!

Örneğin, farm yapmaya odaklandınız ve haritaya bakmadınız daha sonra karşı ormancı gelip sizi öldürdü. Bir daha ki sefere haritayı daha çok kontrol edin ve ölmeyin.

Aynı hatayı tekrar tekrar yapmak hem sizi daha fazla tilt edecek ve geride kalmanızı sağlayacak. Yaptığınız işe odaklanın ve en doğru şekilde yapmaya devam edin aynı hataları tekrar tekrar yapmayın !

Rehber hazırlanırken Mobalytics sitesinden yararlanılmıştır.

Yorum Bırak